DIŞ CEPHE KAPLAMA

DIŞ CEPHE KAPLAMA

Dış Cephe Kaplama

Ülkemizde inşaat sektörünün son 10 yıl içerisindeki büyüme hacmi ve kalite standartlarının hızla yükselmesi, sektörde yapılan yatırımları arttırmış ve yapılardaki kaliteyi yükseltmiştir. Özellikle mimarlık firmaları bu konuda kendilerini geliştirmiş ve dikkat çeken tasarımlara imza atmışlardır. Mimari tasarımlarda görsel zenginlik, yapının prestijini ve değerini arttıran en önemli özellik olarak karşımıza çıkmaktadır. Binaların estetik anahtarı olan dış cepheleri, ilk dikkat çeken ve yapının kalitesini en iyi yansıtan kısımlarıdır.

Dış cephe kaplama sistemlerinde kullanılan materyallerin niteliklerinin artması ile sadece görsellik değil, uzun ömürlülük, kolay erişilebilirlik ve yalıtım özellikleri de öne çıkmaktadır. Dış cephe kaplama çeşitleri aşağıda konu başlıkları ile sıralanmıştır.
 

Dış Cephe Mantolama

Dış cephe kaplama çeşitleri dendiğinde ilk akla gelen yöntem, mantolama yöntemidir. Bunun sebebi ise, uygulanmasının az maliyetli olması ve hemen heryerde kullanıldığı için en iyi bilinen yöntem olmasıdır. Binanın hem içinden, hem dışından hem de her iki kısımdan uygulanabilecek şekilde 3 farklı yöntemle yapılabilir.

5627 Sayılı Enerji Verimliliği Kanunu ve bu kanuna bağlı olarak çıkartılan Binalarda Enerji Performansı yönetmeliğine göre yeni yapılacak binalarda 1 Ocak 2011 tarihinden tarihinden itibaren yalıtım standartlarına uyulması gerekliliği şart koşulmuştur. Ayrıca bu tarihten önce yapılmış olan eski binalarda da 2 Mayıs 2017 tarihine kadar Enerji Kimlik Belgesi alma zorunluluğu getirilmiştir.

Alüminyum Kompozit Dış Cephe Kaplama

Alüminyum kompozit panel cephe kaplama, alüminyum levhalar kullanılarak binaların dış cephesinin kaplanmasıdır. Alüminyum, kolay şekil aldığı için üretimi de uygulaması da oldukça kolay bir maddedir. Diğer cephe kaplama malzemelerine göre çok daha hafif olan kompozit panel ile dikey ya da yatay şekilde montaj yapımı mümkündür.

Alüminyum kompozit paneller, iki alüminyum arasına yerleştirilmiş polietilen tabakadan oluşmaktadır. Günümüzde cephe kaplamalarında sık tercih edilen bu paneller hem montajı kolay hem de ekonomik olması nedeniyle avantajlıdır. Hafif olmasına rağmen oldukça dayanıklı olan alüminyum kompozit panellerin bakımı ve temizliği kolaydır. Birçok renk tercihi yapılabilecek panellerin özel renk ve özel ebatlarda üretilmesi de mümkündür. 

Doğal Taş Kaplama Cephe

Adından da anlaşılabildiği gibi cephelere doğan taş görünümü veren, sağlam ve dış etkenlere dayanıklı bir dış cephe kaplama yöntemidir. Dış cephe kaplama çeşitleri açısından dekoratif yönü ağır basan bu yöntemde, kendine has taş rengi bulunan bisküvit tuğlalar kullanılmakta ve binaların görünüm açısından zenginleşmesi ve çevre düzenini sağlamak amacıyla kullanılmaktadır.

Ahşap Dış Cephe Kaplama

Doğal bir malzeme olan ahşaptan üretildiği için, binaya çok doğal bir görüntü vermektedir. Hafiftir ve binaya fazla yük yapmaz. Düzgün yalıtım yapıldığında gayet tercih edilebilecek bir dış cephe kaplama yöntemidir. Ancak ahşabın yanıcı özelliğinin yüksek olması sebebiyle her ne kadar göze hoş görünse de dış cephede tercih edilme oranı düşüktür.

Seramik Cephe Kaplama Sistemi

Yapılarda sağır kısımlarında taşıyıcı alüminyum konstrüksiyonla birlikte uygulanır. Seramik cephe kaplama sistemi yüksek aşınma, darbe dayanımı, düşük su emme özelliği, leke tutmaması, kolay monte edilebilmesi, dış hava şartlarına dayanıklı olması, çok sayıda renk ve ebat seçeneğine sahip olması gibi özelliklerinden dolayı iç ve dış cephelerde tercih edilen malzemelerdendir.

Seramik cephe kaplama montaj sistemi klipsli sistemle yapılır. Seramikler paslanmaz çelik görünür klipsler ve EPDM fitiller ile beraber taşıyıcı alüminyum profillere monte edilmek suretiyle uygulanan ekonomik ve güvenilir bir sistemdir. Her türlü ebatta kullanılabilir.

Diğer bir alternatif uygulama şekli ise gizli klipsli sistemdir. Gizli klpisli sistemde seramikler, arka yüzeylerine dört noktadan açılan kırlangıç kanallara takılan alüminyum klipsler yardımıyla taşıyıcı konstrüksiyona yapıştırılır.
Seramik cephe kaplama sistemi ayrıca sistem içerisinde devamlı hava sirkülasyonu olması nedeniyle binada rutubet oluşumuna izin vermez. Seramik cephe kaplama sistemi   yapı cephelerine ankrajlarla tespit edilen taşıyıcı profiller, özel olarak imal edilmiş panel tutucuları ile asılıyor. Düşey derzlere gerektiğinde derz profili yerleştirilerek cephe bütünlüğü sağlanıyor. Yatayda paneller arasında oluşan derz boşlukları cephenin arkasında doğal havalandırmaya olanak sağlıyor.

Seramik cephe kaplama sistemi yüksek darbe dayanımı ve yüzey sertliği, leke tutmama su emme sıfır atmosferik koşullardan etkilenmeme gibi dış cephe kaplama malzemelerinde istenen performans özelliklerine sahip granit, seramik karolar ve doğal taş kaplama malzemelerine karşı olan hafiflik avantajı ile de birlikte, çeşitli nitelikte taş malzemelerin duvar önüne serilen taş yününden sonra kendi özel konstrüksiyonu üzerine montajı yapılır.
Seramik cephe kaplama sistemi en ekonomik porselen seramik uygulama metodudur ve her türlü ebatta uygulanabilir. İsteğe göre açık derzli ya da kapalı derzli olarak monte edilebilir. Kapalı derzli sistemde, Açık derzli uygulamaya ek olarak kaplama malzemesinin düşey ve yatay derzlerine istenilen RAL renginde özel tip alüminyum profiller monte edilerek malzemenin derzleri arasındaki boşluklar kapatılmış olur.
İster eviniz, ister iş yeriniz, ister şantiye alanlarınız için farklı çözümler ve kaliteli tasarımlarla yaşamınıza yenilik katmak için bize ulaşın.

Yaşamınıza katabileceğimiz artıları birlikte değerlendirip keşfedelim.