GERGİ TAVAN UYGULAMASI

GERGİ TAVAN UYGULAMASI

Gergi Tavan 

Sadece günümüzdeki şıklığıyla değil tarihten bugüne kadar gelişimiyle de incelenmesi gereken gergi tavan sistemleri dünyanın ilk tavan özel dekorasyon çeşidi olarak bilinmektedir. Roma, yunan ve mısır uygarlıklarındaki yüksek gelirli kişiler ipek kumaşlardan oturdukları konakların salonlarının zengin durmasını sağlarlardı. Ancak bu ilkel gergi tavanlarda çeşitli sorunlar meydana gelirdi. Yeterince gerdirilemeyen ipek zamanla sarkar, zarar görür ya da parlaklığını yitirirdi. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte gergi tavan sistemleri de gelişti ve artık günümüzdeki halini aldı. Pvc membranlarla birlikte hijyenik, yalıtımı sağlayan ve şıklığı artıran bir hal almaya başladı.

Gergi tavanın hem şık hem de esnek bir yapıya sahip olması ve fiyat avantajı en çok tercih edilen dekoratif aksesuarlardan biri olmasını sağlamıştır. Gergi tavan sistemi, sıra dışı yapısı ile ısıtılarak istenilen forma girebilen, çeşitli renk ve dokularda özel alüminyum profillerine gerilerek uygulanması tekniğidir. Düz, dairesel ve diğer geometrik formlu tavanların yanı sıra tonoz ve kubbe gibi radyuslu uygulamalara olanak sağlar. Bu esneklik sayesinde her projede kendine has, tavan ve duvarlarda özgün tasarım imkânı sunmaktadır.

Gergi Tavanın Özellikleri Nelerdir?

Tavanınızın sistemi her ne olursa olsun uygulanabilirliği sağlanan bu sistem rahat temizlenebilirliği, toz tutmaması ve nem-su gibi etkenlerden etkilenmemesi gibi özellikleri vardır. Yani genel olarak hijyenik bir sistemdir. Hafif olması yanında pratik montajı da getirir. Steril özelliklerinden kaynaklı olarak da boya istemez. Microsorber dokusu sayesinde ses yalıtımını sağlayarak sizlere hem akustik bir ortam sunar hem de dışarıdan gelebilecek sesleri engelleyerek bulunduğunuz ortamda rahatlık ve ferahlık sağlar. Esnek olması da binanızın yıllar geçtikçe uğrayacağı dezenformasyonu engeller, ayrıca deprem, sarsılma gibi durumlarda da asla etkilenmez. Bir diğer olumlu özelliği de yanıcı bir madde olmamasıdır.. Yani oluşabilecek herhangi bir yangın tehlikesine karşı dayanıklıdır. Kullanmak için seçeceğiniz alana ve tamamen sizin zevkinize göre şekillenebilecek transparan, süet, metalik doku, parlak lake, ve mat lake seçeneklerini barındırır. Genellikle iç mekânlarda kullanılan gergi tavan sistemleri, teknolojiyle birlikte gelişen mimarinin de avantajlarını kullanarak geniş aydınlatma imkânları sunmaktadır.

Ayrıca esnek bir yapıya sahip olması her türden aydınlatma aksesuarını barındırma özelliğini de sağlar. Tek parça halinde en fazla genişliği 4 metre uzunluğu ise 100 metre olacak şekilde döşemesi yapılabilir. Gergi tavan sistemleri belli olmayacak şekilde eklemelerle sınırsız alanlara da uygulanabilecek şekilde üretilmiştir. Lake, saten, mat, süet, aydınlatmalı, delikli ve metalik doku seçenekleriyle size çok geniş seçenek sunan firmamız, sadece sizin zevkinize ve ihtiyaçlarınıza göre seçmeyi bırakır. Gergi tavanlar, neme dayanıklılığı ve silinebilirliğiyle birlikte anti bakteriyel dokusu sayesinde de en az 10 yıl boyunca kirlenmeden, ilk günkü gibi durabilme özelliğine sahiptir. Ayrıca yapısının esnek olması ve seçeceğiniz ortamı dağıtmadan hızlıca uygulanabilir olması da avantajlarındandır.