SU YALITIMI , İZOLASYON UYGULAMASI

SU YALITIMI , İZOLASYON UYGULAMASI

SU YALITIMI

Konutlarınıza zarar veren en önemli faktörlerden birisi sudur. Konutlar yağmur, kar, toprağın nemi, zemindeki yeraltı suyu gibi dış kaynaklı su ile banyo ve lavabolarda kullanılan iç kaynaklı suya maruz kalmaktadır. Konutlarımızı ve konforumuzu tehdit eden sulardan korunmak için yapılan bu işlemlere su yalıtımı uygulamaları denilir.

Konutlarınıza nüfuz eden su, taşıyıcı kısımlarda yer alan demirlerin paslanmasına ve zamanla taşıma kapasitesinin düşmesine yol açar. Su, betonun çürümesine ve çatlamasına neden olmaktadır. Su yalıtımı uygulamaları güvenli konutlar ile birlikte bakteri ve küf oluşumu engellenmiş, sağlıklı ve konforlu ortamlarda hayatımızı sürdürmemizi sağlamaktadır. 

Su yalıtımı uygulamaları konutlarınıza suyun sızma ihtimali olan alanlarda gerçekleştirilmektedir. Bunlar; toprak ile temas eden duvarlar, temeller ve zemine oturan döşemeler, suyun yapı dışında birikebileceği veya suyun basabileceği seviyenin altındaki dış duvarlar, balkonlar, teras ve eğimli çatılar ile banyo, tuvalet gibi ıslak zeminler olarak sıralanabilmektedir. Su yalıtımının bir diğer uygulama alanı da suyun içerisinde kalmasını istediğimiz su deposu, suni gölet ve havuz gibi alanlarıdır.
Su yalıtımı uygulamalarında polimer bitümlü ya da sentetik örtüler ve sürme su yalıtım malzemeleri kullanılmaktadır. Yalıtım uygulamaları ile konutlarınıza nüfuz edemeyen su, süzgeçler ve yağmur suyu drenaj boruları ile yapıdan uzaklaştırılmaktadır.

Yalıtım ile korunması planlanan yapıların suya ne şekilde maruz kaldığı önemlidir. Suyu kapiler olarak mı bünyesine almaktadır, yoksa basınç altında mıdır? Zemin suyu mu yoksa yağmur yağışımı binayı etkilemektedir.

KAPİLER SU

Kapilarite kılcallık etkisi olarak da ifade edilebilir. Yüzey gerilimi dar kılcal tüplerde sıvıların yükselme ve alçalması olayıdır. Kılcallık bir sıvının çok ince borularda veya küçük gözenekli ortamlarda hareketidir. 

POZİTİF BASINÇ

Su, çevremizde iki farklı davranış halinde bulunur. Bunlar dinamik ve statik hallerdir. Suyun bir yerden başka bir yere taşınması sırasındaki hali dinamik haldir ve hidrofinamik denilen hidroliğin bir alt bilim dalınca incelenir. Hareket halindeki akışkanları konu alan bu bilim dalı mühendislik uygulamalarında oldukça yaygın kullanım alanına sahiptir. Hidrostatik ise bir diğer alt birim dalı olup durağan halde bekleyen suyun davranışıyla ilgilenir. Su yalıtımı kapsamında en çok karşılaşılan hal de durağan veya statik haldir. Bir sıvı durağan halde iken basıncı ve yoğunluğu bilinmesi gereken en önemli iki özelliktir.

Basınç ve derinlik arasındaki bağıntıyı öğrenmek için, içersine sıvı konulmuş olan bir kabın yüzeyinde farklı derinliklerde ancak aynı kesit alana sahip delikler açıldığında, serbest sıvı yüzeyine mesafesi en çok olan delikten sıvını daha yüksek basınçla çıktığı gözlemlenebilir. 
Binalara uygulanacak olan su yalıtımının yapı ile su arasında yer alması ve suyun yapı ile buluşmasını engellemesi en doğru çözümdür. Bu şekilde yapılan su yalıtımına pozitif su basıncına karşı yapılmış yalıtım denilmektedir.

NEGATİF BASINÇ

Binaya uygulanacak olan su yalıtımının yapı ile su arasında değil de yapının su ile yalıtım arasında bulunması durumunda su basıncının negatif su basıncı olarak adlandırılması söz konusudur. Negatif su basıncına karşı yapılan yalıtım yapı kullanıcılarını korumakta fakat yapıyı korumamaktadır. Bodrum kat gibi yer altında kalan kısımların bina içersinden yapılan su yalıtımı sonucunda  yapının suyu kolaylıkla bünyesinden atamamasına bağlı olarak kuruma süresi uzamaktadır. Bu durum korozyon gibi yapı malzemelerinin bozulmasını hızlandırmaktadır. 

Negatif su basıncı yalıtımı genellikle yalıtımsız olarak tamamlanmış ya da yalıtımı doğru yapılmamış ve yapı dışından tekrar yalıtımın yapılamayacağı durumlarda uygulanmaktadır. Temel bohçalaması yapılmamış binalar, su yalıtımı yapılmamış bodrum katlar ve sığınaklar bunlara örnek olarak gösterilebilir.  
 
Isı yalıtım sektöründe yaptığı kaliteli uygulamalar ile liderliğini koruyan İNC YAPI, ısı yalıtım uygulamaları dışında müşterilerine sağladığı ek hizmetlerle de çevresine değer katmaktadır. İster eviniz, ister binanız, ister şantiye alanlarınız için farklı çözümler ve kaliteli tasarımlarla yaşamınıza yenilik katmak için bize ulaşın.

Yaşamınıza katabileceğimiz artıları birlikte değerlendirip keşfedelim.